piątek, 14 kwietnia 2017

Głownie typu "Jakut"

Dziś co nieco o głowniach jakuckich.
Ten charakterystyczny wzór noża pochodzi z Syberii - z obszaru Jakucji. Przez wieki obszar ten zamieszkiwany był przez ludy nomadów żyjących z myślistwa, rybołówstwa i hodowli.



Głownie o bardzo charakterystycznej geometrii - z jednej strony szlif wypukły (convex) natomiast druga strona płaska z wykutym (co bardzo ważne) wklęśnięciem

Co istotne. Głownie "praworęczne" posiadają wykute zbrocze z prawej strony głowni, leworęczne z lewej - dzięki czemu pracuje się częścią wypukłą.



Nie ma w 100% pewnej teorii wyjaśniającej skąd wzięła się taka a nie inna geometria głowni. Jedne źródła podają że pochodzi jeszcze od kościanych noży (kość przecięta na pół ma podobny profil), inne mówią że zbrocze ma eliminować zjawisko tamponu podczas skłuwania zwierzyny. Nie udało mi się znaleźć pewnej informacji na ten temat.
Niektóre źródła mówią też że głownie te wykonywane były ze stosunkowo miękkich stopów żelaza - tak by myśliwy był w stanie bezproblemowo naostrzyć nóż nawet na kamieniu z rzeki.


Niemniej ten typ noży fascynuje od dawna zarówno przez głownię jak i niezwykle prostą oprawę. tradycyjnie noże te mają rękojeść wykonaną z brzozy (najchętniej czeczoty) - z jednego kawałka. Nie ma gard, bolsterów, jelców etc... Jest wywiercony otwór w klocku drewna i osadzona na kliny głownia - maksymalna prostota.






Głownie dostępne w sklepie customblades.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz