niedziela, 22 marca 2015

Błędy Hartują Pracowników czyli BHP...

BHP to sprawa często bagatelizowana w amatorskich a czasami nawet w profesjonalnych warsztatach... oczywiście do czasu pierwszego wypadku, urazu czy innego nieszczęśliwego zdarzenia. Wielu osobom wydaje się że ich to nie dotyczy, że są nieśmiertelni zapominając że brawura, nadmierna pewność siebie, oraz chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie... a czasami wystarczy zwykły pech lub zbieg okoliczności.




Zasady i wyposażenie BHP nie zostały wymyślone dla jaj po to by zatruwać życie porządnym ludziom, ale po to by te życie przejść w miarę jednym i kompletnym kawałku... wszak rodzimy się bez części zamiennych.

W warsztacie nożowniczym mamy wiele maszyn i urządzeń mogących zrobić mniejszą lub większą krzywdę - wszelkie szlifierki kątowe, piły to narzędzia mogące pozbawić nas co najmniej palców, szlifierki taśmowe mogą w najlepszym przypadku zdjąć trochę skalpu gdy pęknie taśma lub w gorszych przypadkach wciągnąć palce pomiędzy taśmę a koła co grozi urwaniem... bynajmniej nie taśmy. Piece gwarantujące poparzenia 3-go stopnia... i wiele, wiele innych... pomysłów jest mnóstwo.

Aby ustrzec się przed większością tych zdarzeń w pierwszej kolejności nie wyłączamy myślenia... to gwarantuje uniknięcie 90% potencjalnych uszkodzeń ciała.
W dalszej kolejności przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa:
- nie zostawiamy włączonych maszyn - czyli nie odkładamy uruchomionej kątówki "tylko na chwilkę bo coś mi na podłogę spadło"
- nie dokonujemy napraw pod prądem - to nie prawda że "elektryka prąd nie tyka"
- nie przetrzymujemy kwasów, chlorku żelaza czy innych środków żrących w miejscach do których jest łatwy dostęp
- zmiany tarcz, wierteł itp.. robimy przy odłączonym od prądu urządzeniu... włączyć je można nawet przypadkiem \
- pamiętajmy że producent po to uzbroił swoje narzędzia we wszelkie osłony byśmy z nich korzystali. Nieprawdą są teorie spiskowe mówiące że osłony te producent dodaje by złożenie maszyny było bardziej kłopotliwe.
- nie pijemy alkoholu podczas pracy elektronarzędziami... tak piwo to też alkohol!

Oprócz przestrzegania zasad warto również wyposażyć się w kilka podstawowych osłon:

- ochrona oczu

Nie ma cięcia, piłowania czy szlifowania bez osłony na oczy... opiłki, trociny itp... rozpędzone do sporych prędkości to zabójstwo dla oczu... a pamiętaj - oczy nie włosy, nie odrosną!
Tak więc zawsze stosujemy osłonę oczu - od najprostszych okularów jak na zdjęciu powyżej po nawet przyłbice zasłaniające całą twarz... bo okulary to też czasami za mało... w ostatni piątek podczas cięcia kątówką mimo nałożonych okularów wbił mi się opiłek w rogówkę - jutro czeka mnie mało przyjemna wizyta u okulisty i wyciąganie cholerstwa... przyłbica już zamówiona ;)

- ochrona dróg oddechowych

Szanujmy swoje płuca... nie wdychajmy całego warsztatowego syfu jaki powstaje podczas cięcia czy szlifowania stali, drewna czy laminatów... szczelna maska z dobrymi filtrami powinna być jak druga skóra na twarzy.

- ochrona słuchu

Słuch to wrażliwy zmysł, bardzo łatwo go uszkodzić, a mamy w warsztacie maszyny głośne... długotrwałe narażenie się na hałas to utrata słuchu, piski i szumy w uszach, bóle głowy itp... Dobrze dobrane nauszniki w niczym nie przeszkadzają w pracy a wręcz znacznie ją uprzyjemniają likwidując hałas.

- ochrona dłoni

kleje, rozpuszczalniki, środki żrące, impregnaty... nic przyjemnego dla skóry dłoni. Dodatkowo jak ciężko potem ręce domyć. Cienkie lateksowe rękawiczki nie przeszkadzają w pracy a znacznie ułatwiają utrzymanie rąk w dobrym stanie. Oprócz lateksowych rękawiczek do niektórych zadań warto stosować ciężkie i grube rękawice skórzane - praca przy wysokich temperaturach, spawanie itp...

Oprócz tego wszystkiego warto mieć w warsztacie podstawową apteczkę zawierającą środek do dezynfekcji ran, plastry, bandaże, kompresy itp...
I gaśnicę przystosowaną do gaszenia urządzeń elektrycznych.

Pamiętajmy również że wizyta u lekarza to nie obciach... to co nam wydaje się błahostką może doprowadzić do poważnych powikłań.

3 komentarze:

  1. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń
  2. Czas na przegląd BHP w pracy! Nie lekceważmy tego, bo zdrowie pracowników to fundament każdej firmy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Oby takich miejsc było jak najmniej, w pracy trzeba zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo i jeśli pracodawca takich zasad nie przestrzega to jest to na pewno czas aby szukać innego zatrudnienia. Miejsca gdzie wszystkie zasady BHP będą respektowane i na bieżąco kontrolowane.

    OdpowiedzUsuń