czwartek, 11 sierpnia 2016

Pielęgnacja noża

Dziś bez obrazków... same literki. Ale temat dosyć ważny i warto o nim napisać- chodzi o to jak dbać o nóż, jak go konserwować, co można robić i nie robić by nóż służył nam dobrze i długo.

Na początku trzeba przypomnieć że nóż to narzędzie tnące. Nie służy do wbijania gwoździ bo do tego służy młotek. Nie służy do podważania i wyrywania... od tego jest łom, nie służy również do cięcia drutu, blachy itp... znacznie lepiej w tym celu sprawdzą się nożyce do blach...
Czyli podstawowym warunkiem posiadania długo działającego noża jest jego rozumne użytkowanie, zgodne z przeznaczeniem.

1.  Jak dbać o głownię.
W przypadku noży ze stali nierdzewnych głownia praktycznie nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych - wystarczy utrzymać ją w czystości
O głownie ze stali węglowych należy już dbać. Stal węglowa jest stalą podatną na korozję, więc należy pamiętać o utrzymaniu głowni w stanie suchym - po użyciu wytrzeć dokładnie i dopiero schować. Węglówki reagują również z niektórymi produktami spożywczymi - po kontakcie z zawartymi w jedzeniu kwasami pokryje się ciemną patyną. Patyna ta jest absolutnie nie szkodliwa dla zdrowia człowieka i jest ją bardzo łatwo usunąć zwykłym mleczkiem do czyszczenia. Bardzo dobrą epraktyką jest pokrycie nieużywanego noża cienką warstewką oleju (wystarczy zwykłę przetarcie szmatką z olejem np. rzepakowym) - zabezpieczy przed wilgocią z powietrza.

2. Rękojeść
Rękojeści z tworzyw sztucznych, laminatów typu micarta, g10, juma, rezoteks, oraz materiałów stabilizowanych nie wymagają pielęgnacji - nie reagują na czynniki zewnętrzne.
Rękojeści naturalne mogą się kurczyć i pękać gdy zostaną przesuszone lub pęcznieć gdy za długo przebywają w środowisku wilgotnym. Noże z rękojeściami z materiałów naturalnych są zazwyczaj (a raczej powinny być zawsze jak jest w przypadku moich wyrobów) impregnowane, lecz każda impregnacja z czasem wymaga powtórki. Najczęściej wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć rękojeść olejem np. lnianym. Oczywiście należy pamiętać o uniwersalnej zasadzie - w zimę nie trzymamy noży w pobliżu kaloryferów, pieców itp...

3. Pochewki
kydex/abs - czyli tworzywa sztuczne jak każde inne tworzywa nie wymagają żadnych prac. Warto tylko pamiętać by pochew po umyciu wysuszyć dokładnie przed włożeniem do niej noża.
skóra - pochewki skórzane są impregnowane woskiem lub innymi dedykowanymi środkami które powinny zabezpieczyć skórę materiał przed wilgocią. Impregnaty te są na tyle skuteczne że nie wymagają odtwarzania. Należy oczywiście pamiętać że nawet najlepszy impregnat nie zabezpieczy skóry przed totalnym zaniedbaniem, mimo wszystko należy dopilnować by mokra pochewka wyschła spokojnie. W przeciwnym wypadku skóra może zapleśnieć itp...

Uwaga końcowa:
- noży nie myjemy w zmywarce! nigdy i żadnych, niezależnie od użytych materiałów. Kleje epoksydowe używane do klejenia rękojeści nie wytrzymują wysokich temperatur i mogą puścić.1 komentarz:

  1. Witam.Jak zdemontować, usunąć rękojeść z noża wykonaną z grubej skóry (krążki)Nie chciałbym "poharatać" głowni. Zamierzam wykonać rękojeść z poroża. Obecna wcale mi nie odpowiada. Przepraszam, że pytanie całkiem nie na temat, mimo to, liczę na odpowiedź.
    Pozdrawiam.
    Andrzej Florkowski

    OdpowiedzUsuń